top of page
Farklı Diller ile Kara Tahta

Alman Üniversitelerinde Şartlı Kabul

Şartlı kabul nedir, nasıl alınır?

Almanya' da çoğu lisans bölümü almanca dilinde eğitim vermektedir. En az B2 seviyesinde Almanca bilgisine sahip değilseniz bazı üniversitelerin sunduğu şartlı kabul prosedürlerinden faydalanabilirsiniz.

Şartlı Kabul, üniversitenin sizi almanca seviyeniz dışında kabul ettiğini ve gerekli dil kursu kurslarını tamamlayıp, istenilen dil bilgisi sınavlardan birinden başarılı olduğunuz takdirde, şartlı kabulünüzde belirtilen dönemde üniversite eğtiminize başlayabilrsiniz.

Almanya' da hangi üniversiteler şartlı kabul vermektedir?

Şartlı kabul prosedürleri üniversiteden üniversiteye değişiklilik göstermektedir. Bazı üniversiteler hiç şartı kabul olanığı sunmazken, bazı üniversitlere sadece belirli bir Almanca seviyesine sahip olan öğrenciere şartlı kabul hakkı tanımaktadır.

Şartlı kabul sunan üniversiteler, çoğu zaman Almanca kursları da sunmaktadır. Bunlar özel kurslara göre daha az maliyetli olup, öğrencilere üniversite hazırlık ortamını sağlamakta oldukça iyilerdir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da, okumak istediğiniz  üniversitenin şartlı kabul olanağı sunmasa bile özel dil kursları aracılığı ile kendi hazırlık yılınızı kendinizi belirleme imkanınız olduğudur. Bu durumda Fora Beratung olarak vize aşamasının sorunsuz ilerlemesi açısından en azından bir üniversiteden şartlı kabul belgenizi dosyanıza eklemenizi öneriyoruz.

Almanya' da hangi üniversiteler şartlı kabul vermektedir?

  • Freie Universität Berlin

  • Rheinisch Westfalische Technische Hochschule  (RWTH) Aachen

  • Technische Universität Clausthal

  • Technische Universität Darmstadt

  • Universität Hamburg

  • Technische Universität Dresden

  • Technische Universität Chemnitz

... ve daha bir çok Alman üniversitesi şartlı kabul ile öğrenci kabul etmektedir. Hayalinizdeki üniversitede şartlı kabul ile okumak istiyotsanız hemen bizle iletişime geçin, ilk danışmanlık görüşmenizi ücretsiz yapın. 

Bize Ulaşın

Hizmetlerimiz ilginiz mi çekti? Veya aklınızda sorular mı var? Bize hemen yazın.

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

bottom of page